

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 1.3 mm |
| Width | 900 µm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 150 mW |
| Height | 700 µm |
| Radiation Hardening | No |
| Max Power Dissipation | 150 mW |
| Power Dissipation | 150 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Zener Voltage | 8.2 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 50 µA |
| Reverse Current | 100 nA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Forward Current | 10 mA |
Stock: 11270
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16927
Ext.Price$0.16927
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16927 | $0.16927 |
| 10 | $0.11200 | $1.12000 |
| 50 | $0.07767 | $3.88350 |
| 100 | $0.05386 | $5.38600 |
| 500 | $0.05318 | $26.59000 |
| 1000 | $0.05258 | $52.58000 |
| 3000 | $0.03753 | $112.59000 |
